‘Taliban tarafından kaçırıldık, tapu karşılığında serbest bırakıldık’

Taliban tarafından şubat ayında kaçırılan ve evin tapusu karşılığında serbest bırakıldıktan sonra ülkeden çıkmak zorunda kalan Afganistanlı kadın aktivist, ülkedeki Hazara azınlığına karşı soykırım girişimi olduğunu söyledi.

Kendilerini “Kabil’in Eylemci Kadınları” olarak adlandıran gruptan onlarca kadının, farklı tarihlerde kaçırıldığı belirtildi. 11 Şubat’ta saklandıkları evden Taliban üyeleri tarafından kaçırılan 29 kadından biri olan ve güvenliği nedeniyle ismini değiştiren Gül, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’ndan Gözde Çağrı Özköse’ye anlattı.

‘EŞİT HAKLAR VE ÖZGÜR BİR HAYAT İSTİYORUZ’

Ülkeden çıkmayı başarabilen fakat güvenlik nedeniyle nerede olduğunu açıklamayan Gül, şöyle konuştu:

“Taliban bizi 11 Şubat’ta gözaltına aldı. 29 kadın, 8 çocuk ve 12 erkek. 26 gün boyunca Taliban’ın elinde kaldık. Onlarca askerle saklandığımız eve geldiler. Pek çok kadın bir aradaydık. Dehşet içindeydik. İçeri girdiklerinde bütün elektronik aletlerimizi elimizden aldılar. Telefonlarımızı alıp, hangi gruplarda kimlerle neler konuştuğumuza baktılar. Bizi İçişleri Bakanlığı’na götürdüler ve sorguladılar. ‘Neden eylem yapıyorsunuz, kimden emir alıyorsunuz, hangi ülkeden para alıyorsunuz, batıdan mı emir alıyorsunuz, neden İslam Devleti’ne karşı eylem yapıyorsunuz’ gibi sorular sordular. Onları dünyaya kötü gösterdiğimizi iddia ettiler. Onlara, bunun doğru olmadığını, eylemlerimizi kadınların eğitim, çalışma hakkı ve özgürlüğü için yaptığımızı ve hiç kimseden para almadığımızı tekrar tekrar anlattık. Okumak, çalışmak, eşit haklar ve özgür bir hayat istiyoruz.”

‘BİZİ DÖVMEYE ÇEKİNİYORLARDI’

Gözaltı sürecine değinen Gül, “Sorgu çok sert geçse de, psikolojik işkenceye maruz kalsak da, fiziksel işkence görmedik. Fark ettik ki bizi dövmeye çekiniyorlardı. Çünkü Taliban’ın Kabil’e girişinden beridir yaptığımız eylemlerden dolayı, sesimizi duyurmaya çalışmış olmamızdan dolayı, dünya bizi biliyordu. Gözaltına alındığımızı da biliyorlardı. Her ne kadar işkence görmemiş olsak da başka odalardan gelen sesleri duyabiliyorduk. Sürekli aynı şeyi soruyorlardı ve bizim de cevaplarımız değişmiyordu” dedi.

‘AİLELERİMİZ TAPULARI VEREREK BİZİ DIŞARI ÇIKARABİLDİ’

Serbest bırakılmaları karşılığında ailelerinin mülklerinin tapularına el konulduğunu aktaran Gül, “Bunun üzerine ailelerimizdeki erkekleri toplamaya başladılar. Erkeklerden, kadınların bir daha eylem yapmayacağına dair taahhüt alıp belgeler imzalattırdılar. Bunun dışında ailelerimizdeki erkeklerden sahibi oldukları mülklerin tapularını aldılar ve ‘Eğer kadınlarınız eylem yapmaya devam ederse, bu evlere el koyacağız’ dediler. Bir daha eylem yaparsak evlerimize el koyup abilerimizi ve babalarımızı tutuklayacaklarını söylediler. Yani ailelerimiz en sonunda o tapuları vererek, bizi dışarı çıkarabildi. Çıktıktan sonra isimlerimizi değiştirmek zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

‘KİMLİKLERİMİZİ ALDILAR’

Mücadelelerine artık ancak sosyal medya üzerinden yazarak ve insanları bilgilendirerek, devam edebildiklerini vurgulayan Gül, şöyle devam etti: “Benimle beraber kaçırılan kadınların bir kısmı da ülke dışına çıkmayı başarabildi. Çıkabilenler de çok uzağa gidemedi. Hala tam olarak güvende sayılmayız. Hala kendi isimlerimizi kullanamıyoruz. Eylem yapmak için sokağa çıkamıyoruz. Basınla konuşamıyoruz. Çünkü artık tehlikede olan yalnızca biz değiliz, ailelerimiz de tehlikede. Kendi adımızla en ufak hata yaparsak, ailelerimizi tutuklayacaklar. Bu nedenle yazdıklarımızı da daha yumuşak bir dille yazmak zorundayız. Kimliğimizi elimizden aldılar. Maalesef pek çok kadın arkadaşımız geride kaldı ve güvende değiller. Saklanarak yaşamaya devam ediyorlar. Taliban tüm kadın eylemlerini ve kadın örgütlerini engelledi ve etkisiz hale getirdi. Artık etkili hiçbir eylem yapılamıyor. Çok az sayıda kadın evde eylem yapabiliyor ama bu eylemlerin herhangi bir etkisi yok.”

‘DERİN BİR SUSUKUNLUK VAR’

Afganistan’da son dönemlerde Taliban’ın bombalı eylemler düzenlediğini söyleyen Gül, “Taliban’ın kendisi bu bombalamaları gerçekleştiriyor. Hazaraların yaşadığı bölgelerde, Şiilerin bölgelerinde ve okumak isteyen kız çocukları ile kadınlara karşı bombalı eylemler gerçekleştiriyor. Biliyorsunuz daha bu ayın 19’unda kız çocuklarının gittiği bir okul bombalandı. Şu anda Afganistan çok zor bir süreçten geçiyor. İnsanlar dehşet içerisinde ama dünya buna karşı hiç ses çıkarmıyor. Derin bir suskunluk var. Bu çok incitici. Kadınlar şu anda Taliban’ın Hazaralara karşı soykırım girişimi karşısında sosyal medyada sesimizi çıkarmaya çalışıyoruz. ‘Biz de bu ülkenin insanlarıyız, biz de Afganistan vatandaşıyız, bizim de kanımız sizinki gibi kırmızı, bizi öldürmeyin’ demeye çalışıyoruz. Kadınların şu ortamda elinden gelen yalnızca bu kadar. Ancak bu şekilde Hazaraların öldürülmesine ses çıkarabiliyoruz. Onlar için elimizden daha fazlası ne yazık ki gelmiyor. Afganistan’ın zalim hükümetine karşı elimizden gelen yalnızca bu” diye belirtti.

Sanal medyada #StopKillingAfghans, #StopHazaraGenocide, #stopkillinginnocentcivillian, #StopThisWar etiketleri ile ses çıkarmaya çalıştıklarını dile getiren Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyinde başlattığı operasyona ilişkin, “Hepimiz için dua ediyorum. Umarım Türkiye halkı da kendi geleceği için barış temenni eder” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.