Türkiye Libya’ya giden gemide kontrole müsaade vermedi

Ankara’nın, Birleşmiş Milletler’in (BM) silah ambargosu uyguladığı Libya’ya giden Türkiye’ye ilişkin yük gemisinde kontrol yapılmasına müsaade vermediği bildirildi. Avrupa Birliği (AB) Komitesi Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyasetleri Sözcüsü Nabila Massrali tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Mistrata açıklarındaki MV Parpali isimli yük gemisinde pazar günü yapılmak istenen teftişe müsaade etmediği kaydedildi.

İrini Operasyonu olarak bilinen Avrupa Birliği misyonu, BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosunun delinip delinmediğini denetlemeyi kapsıyor. Libya’ya silah taşıdığından kuşku edilen gemileri teftiş eden misyon, birebir vakitte Libya’dan olası yasa dışı petrol sevkiyatı ya da insan kaçakçılarıyla ilgili de bilgi topluyor. Mayıs 2020’de hayata geçirilen misyonun mühleti geçen yıl Mart 2023’e kadar uzatılmıştı.

DW Türkçe’nin haberine nazaran İrini misyonunun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Türkiye’nin kontrolü reddetme kararından ötürü keder duyulduğu bildirilerek, BM Güvenlik Kurulu’nun silah ambargosuyla ilgili 2292 numaralı kararı hatırlatıldı ve Ankara’nın buna riayet etmesi istendi.

Sözcü Massrali, Türkiye’nin şimdiye kadar sekiz kere gemilerinde yapılması gereken kontrollere müsaade vermediğini tabir etti.

Şubat 2021’de Libya’ya silah taşıdığından kuşku edilen Türkiye’ye ilişkin iki ticari gemide arama yapılması için Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na başvurulmuş lakin müsaade çıkmamıştı.

Kasım 2020’de ise İrini misyonu bünyesinde misyonlu Alman ordusuna ilişkin bir fırkateynin Rosaline-A isimli Türk gemisinin durdurarak, askerlerin gemide arama yapması, Ankara ile Brüksel ortasında gerginliğe yol açmıştı.

Türkiye, İrini misyonunu eleştiriyor ve operasyonun gayesinin vakit içinde legal Libya hükümetine yönelik aleni bir ambargoya dönüştüğünü savunuyor.

Libya 2011’de Muammer Kaddafi’nin iktidardan devrilmesinden bu yana kaos içerisinde. İç savaşın devam ettiği ülkede iktidarda hak tez eden iki farklı hükümet var. Trablus merkezli Türkiye’nin desteklediği Abdülhamid Dibeybe hükümeti ülkenin batısına hakimken; Fethi Başağa hükümeti ülkenin doğusunda denetimi elinde bulunduruyor. BM arabuluculuğunda iki taraf ortasında Cenevre’de yapılan görüşmeler geçen hafta sonuçsuz kalmıştı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.