WhatsApp’dan Bu İletileri Atıyorsanız Dikkat! Para Cezasıyla Karşı Karşıya Kalabilirsiniz

İki milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp, yeni özelliklerle bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Bu sefer kullanıcılara gönderilen rahatsız edici bildiriler için harekete geçen şirket dev bir adım atmaya hazırlanıyor. Uygulama tarafından kısıtlanmış yahut yasaklanmış içerikleri gönderen kullanıcılar para cezası hatta mahpusa varan cezalarla karşı kaşıya kalacak. İşte WhatsApp’ın istenmeyen iletilerin önüne geçebilmek için getireceği cezalar…

WHATSAPP’DAN YENİ UYGULAMA

Gizlilik siyasetine kıymet veren platformda her gün 100 milyardan fazla ileti akışı oluyor. Bazen istenmeyen iletiler yahut da yasaklanmış siteler tarafından ileti alabiliyoruz. Bunun önüne geçmek isteyen WhatsApp, yeni bir uygulama başlatıyor.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Eğer gönderilen makûs maksatlı iletiler yahut yasaklı linkler kullanıcılar tarafından bildirilirse, para cezası uygulanacak. Hatta bununla da kalmayıp değerli mali sonuçlarla da karşı karşıya kalınacak.

BU İLETİLERE DİKKAT! TAZMİNAT ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Peki WhatsApp’ın ceza uygulayacağı iletiler hangileri? Telif korunan içeriği platformda bildiri olarak göndermek bu iletilerin başında geliyor. Örnek vermek gerekirse telif hakkı sahibi tarafından bu ileti görülürse şikayet edebilir ve sizi tazminat ödemeye zorlayabilir.

POLİS TARAFINDAN UYARILACAKLAR

Başka örnek vermek gerekirse yetişkinlere yönelik fotoğraflar, toplu iletiler yahut tehdit iletileri üzere WhatsApp’ın karar ve şartlarına muhalif bir şey gönderirseniz polis tarafından ikaz alabilirsiniz.

BİR DAHA UYGULAMAYI KULLANAMAZSINIZ

WhatsApp yalnızca bunula da kalmayıp hizmet ihlal ettiğiniz için sizi platformdan yasaklar. Bildiri göndermek istediğiniz vakit ise “Telefon numaranızın WhatsApp kullanması yasaklandı. Yardım için dayanak takımıyla irtibata geçin.” iletisi gelir.

Geçilecek olan bu sistemin en büyük nedeni WhatsApp’ın kapalılık şartlarına kıymet vermesi. Tıpkı vakitte platformu kullanan kullanıcıların bildirilerini istenmeyen gözlerden gizlerken, rapor fonksiyonunun, bildirinin içeriğiyle birlikte tek tek metinleri moderatörlere görünür hale getirebilmesidir.

GRUP ÖZELLİĞİ GELİYOR

Öte yandan WhatsApp, kümeler için birtakım yeni özellik alıyor. Bu özelliklerin başında küme yöneticilerinin daha fazla denetim alması bulunuyor. Şu anda test evresinde olan özellik sayesinde küme yöneticileri öbür bir iştirakçi tarafından gönderilen iletisi silme hakkına sahip olacak.

MESAJLARI SİLEBİLECEKLER

WhatsApp, kullanıcı tecrübesini arttırmak için periyot devir yeniliklere başvuruyor. Android için WhatsApp beta v2.22.17.12 sürümünde test edilmeye başlanan yeni özellikler, WhatsApp kümelerinin daha işlevsel olmasını sağlayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.