Yeni bir salgın mı başlıyor? Maymun çiçeği virüsü bir ülkeye daha sıçradı

2019’un son günlerinde hayatımıza giren ve kısa müddette global bir pandemiye neden olan koronavirüs yavaş yavaş hayatımızdan çıkarken dünyayı huzursuz eden bir haber geldi.

Amerika Birleşik Devletleri’ne sıçrayan maymun çiçeği virüsü bir ülkede daha ortaya çıktı. İngiltere, İspanya, Portekiz, İtalya, İsveç, Kanada ve ABD’den sonra Belçika’da da görüldü.

Ülkenin ikinci büyük kenti Anvers’te örnekleri alınan bir kişinin Hollanda’daki laboratuvar testleri, maymun çiçeği virüsüne yakalandığını ortaya koydu.

Anvers Tropikal Tıp Enstitüsü’nden Isabel Brosius, kamu yayıncısı VRT’ye yaptığı açıklamada, Afrika kökenli maymun çiçeği virüsünün birinci sefer Belçika’da da saptandığını söyledi.

Anvers’te enstitüye başvuran bir şahıstan alınan örnekler Hollanda’daki bir araştırma laboratuvarına gönderildi. Yapılan araştırmalarda, bu kişinin maymun çiçeği virüsüne yakalandığı saptandı.

Brosius, virüsün geniş bir yayılma talihinin çok düşük olduğunu fakat yeniden de durumu yakından izlediklerini belirtti.

Belçikalı hastanın karantina altına alınması istendi. Maymun çiçeği virüsüne yakalanan kişinin eşinde de misal belirtiler tespit edildi.

Belçikalı uzmanlar, ortak bir aksiyon planı saptamak için bugün bir ortaya gelecekler. Bakım ve Sıhhat Ajansı’ndan Joris Monens, maymun çiçeği virüsünün toplumda yayılması konusunda şimdi endişelenecek bir durum olmadığını belirterek “Hastalık sadece yakın temas yoluyla bulaşıyor, kısa periyodik temas yoluyla değil fakat tekrar de dikkatli olmalıyız” dedi.

CDC SON NOKTAYI KOYDU

ABD’de yaşanan bu gelişme ‘Yeni bir salgın mı başlıyor?’ paniği yarattı. Yüreklere su serpen açıklama ise CDC’den (ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri) geldi.

Salgın konusunda ülkenin en yetkili kurumu pozisyonunda bulunan CDC, halkın endişelenmesini gerektirecek bir durumun kelam konusu olmadığını açıkladı.

CNN International’da yer alan habere nazaran, kurum ABD’de 6 hastanın durumunu yakından takip ediyor.

‘Gördüklerimizle ilgili bilimsel bir tasamız var zira bu çok sıra dışı bir durum’ diyen CDC yetkilisi Jennifer McQuiston ise açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

‘Bu virüs olağanda sadece Batı Afrika yahut Orta Afrika’da bildiriliyor ve bunu Amerika Birleşik Devletleri’nde yahut Avrupa’da görmüyoruz. Birebir vakitte, rapor edilen çok fazla hadise yok. Bu yüzden halk, Maymun çiçeği için acil risk altında olduklarından telaş etmemelidir.’

Bilim insanları bu virüsün beşerden beşere bulaşmasının epey az olduğunu belirterek koronavirüs kadar kolay yayılmadığının altını çiziyor.

BEŞERDEN BEŞERE BULAŞIYOR MU?

Deride kabarcıklara neden olan az tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve öteki küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor.

Tropikal Afrika’da küçük ölçekli maymun çiçek virüsü salgınları sistemli olarak baş gösteriyor. Maymun çiçek virüsü insanlara çoklukla enfekte bir hayvan ile temas yahut enfekte hayvan ısırıkları yoluyla bulaşıyor.

Salgınlar esnasında hasta bireylerle yakın temas yoluyla da beşerden beşere bulaşım meydana gelebilir lakin şimdiye kadar beşerden beşere bulaşımın tek başına maymun çiçek virüsü yayılımını devam ettirdiğine dair delil bulunamadı.

Birinci olarak 1958 yılında Kopenhag’ta (Danimarka) Devlet Serum Enstitüsü’nde tespit edilen virüsün rastgele bir tedavisi yahut uygun bir aşısı bulunmuyor. Fakat çiçek aşısının maymun çiçek virüsünü önlemede % 85 tesirli olduğu kanıtlanmıştır.

SEMPTOMLARI NELER?

Uzmanlar virüsün en yaygın belirtileri ortasında ateş, titreme, kas ağrısı ve yorgunluğun bulunduğunu belirtiyor.

Maymun çiçeği virüsü taşıyan şahısların birden fazla hastalığı hafif atlatıyor. Lakin 100 olaydan biri ölümcül olabiliyor.

2003 yılında ABD’de yaşanan yayılmada, 47 kişi ölmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.