YKS saat kaçta başlıyor, kaç dakika sürüyor? TYT imtihanı saat kaçta bitiyor?

YKS için beklenen gün geldi. İki gün boyunca üç oturumda yapılacak YKS’nin birinci oturumu olan TYT bugün gerçekleştirilecek. TYT 18 Haziran günü saat 10:15’te başlayacak, 165 dakika sürecek. ÖSYM imtihana girecek adaylara YKS giriş evrakı ve saat ihtarında bulundu. TYT oturumuna girerken adayların yanlarında bulundurması gereken YKS giriş yerleri dokümanını ais.osym.gov.tr üzerinden indirebiliyor.

Uzun müddettir YKS’ye hazırlanın 3 milyon 243 bin 425 adayın beklediği gün geldi. Bugün saat 10:15 ile TYT, 19 Haziran tarihinde ise AYT ve YDT oturumları gerçekleştirilecek. İmtihan öncesi ÖSYM tarafından paylaşılan ihtarlarla adayların imtihan salonuna vaktinde gelmesi tavsiye edildi.

YKS İMTİHAN GİRİŞ BELGESİ

YKS NE VAKİT YAPILACAK?

YKS TYT oturumu 18 Haziran 2022’de, AYT ve YDT oturumları 19 Haziran 2022’de yapılacak.

YKS İMTİHAN GİRİŞ EVRAKLARI NASIL ALINACAK?

Adaylar, imtihana girecekleri yer bilgisini gösteren imtihana giriş evrakını, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecek.

YKS İMTİHANI KAÇ DAKİKA SÜRECEK?

1.Oturum: TYT (18 Haziran Cumartesi, 10.15), 120 soru 165 dakika,

2.Oturum: AYT (19 Haziran Pazar, 10.15), 160 soru 180 dakika,

3.Oturum: YDT (19 Haziran Pazar, 15.45), 80 soru 120 dakika

olmak üzere 3 oturumda uygulanacaktır.

YKS İÇİN GEREKLİ DOKÜMANLAR NELER?

ÖSYM tarafından paylaşılan bilgiye nazaran adayların imtihan günü yanlarında giriş evrakı ve kimlik dokümanı bulundurması gerekiyor.

YKS’YE KAÇ KİŞİ GİRECEK?

ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, YKS’ye başvuran adayların sayısının 3 milyon 243 bin 425 olduğunu duyurdu.

18 Haziran Cumartesi günü uygulayacak Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) başvuran aday sayısı: 3.234.409

19 Haziran Pazar günü sabah oturumunda uygulayacak Alan Yeterlilik Testleri’ne (AYT) başvuran aday sayısı: 2.056.512

19 Haziran Pazar günü öğlenden sonra oturumunda uygulayacak Yabancı Lisan Testi’ne (YDT) başvuran aday sayısı: 168.430

YKS’DE 3 MİLYON ADAY TER DÖKECEK

Hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) 3 milyon 243 bin 425 aday girecek. Covid-19 salgınının denetim altına alınmasıyla öğrenciler, maske zorunluluğu olmadan imtihan salonuna girebilecek.

Covid-19 salgının denetim altına alınmasıyla uzun bir ortanın akabinde öğrenciler, maske zaruriliği olmadan YKS’de ter dökecek. Sıhhat Bakanlığı dataları doğrultusunda Covid-19 müspet yahut temaslı olduğu tespit edilen adaylar ise bu duruma özel ayrılmış salonlarda imtihana alınacaklar. Adaylar, salonlara alınırken imtihana girecekleri yer bilgisini gösteren imtihana giriş dokümanı ve kimlik evrakı denetim edilecek. İmtihan binalarına telefon üzere teknolojik aygıtlar alınmayacak.

Sınavın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 10.00da gerçekleştirilecek ve imtihan 165 dakika sürecek. Pazar günü ise 2’nci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) saat 10.00da; 3’üncü oturum Yabancı Lisan Testi (YDT) 15.30da yapılacak. İmtihanın başlama saatinden sonra gelenler içeriye alınmayacak. Adayların imtihan saatinden evvel imtihana girecekleri okulda olmaları gerekiyor. YKS’de bu yıl baraj kaldırıldı. TYT’de 135 dakika olan müddet, 165e çıkarıldı. Adayların yerleştirme puanının hesaplanabilmesi için TYT’deki testlerden birinden 0,5, AYTde de tekrar testlerden en az birinden 0,5 ham puana sahip olmaları kâfi olacak.

İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK OLACAK

Öte yandan Ankara Valiliği, YKS nedeniyle alınacak tedbirleri yazılı açıklama ile duyurdu. Açıklamada, imtihan günlerinde okul ve kamu binalarının bahçe ve etrafına hiçbir vasıtanın park etmesine müsaade verilmeyeceği kaydedildi. Karayolları 4’üncü Bölge Müdürlüğü ve belediyeler tarafından imtihan günü yol imal, bakım ve tamirat çalışmaları yapılmayacağı ve sorumluluk alanlarındaki tüm yolların trafiğe açık tutulacağı belirtildi. YKS’ye girecek öğrencilerden nüfus cüzdanı/TC kimlik kartı/geçici kimlik evraklarını kaybedenler ile unutanların mağdur olmamaları için Altındağ, Beypazarı, Çankaya, Çubuk, Etimesgut, Gölbaşı, Kahramankazan, Keçiören, Mamak, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle ilçe nüfus müdürlüklerinin cumartesi günü 07.00-17.00 ve pazar günü 07.00-15.30 saatlerinde hizmet vermek üzere açık olacağı kaydedildi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.