Yoğunlaştırılmış süt tarifi, nasıl yapılır?

Yoğunlaştırılmış süt genellikle yabancı tariflerde sıkça karşımıza çıkan ve “condensed milk” olarak geçen bir tabirdir. Sütün kaynatılarak su içeriğini kaybetmesi ve şekerle birlikte pişirilmesiyle yoğunlaştırılmış süt elde edilir. Çoğunlukla hamur işleri ve tatlı tariflerinde kullanılır.

Yoğunlaştırılmış süt yapımı için düşük ısıda tam yağlı süt ve şeker eriyene kadar kısık ateşte ısıtılır. Şeker eriyip kaynama noktasına geldikten sonra karıştırma işlemi bitirilir. Bu aşamadan sonra karıştırmaya devam ederseniz yoğunlaştırılmış sütünüz kesilme yapacaktır. Kendi halinde kaynayan şekerli sütün üzerinde oluşan köpükler alınır. Karışım koyu krema kıvamına gelince ocaktan alınır. İçerisine karbonat eklenir ve cam kavanoza aktarılır.

Birçok tarifte yer alan yoğunlaştırılmış sütü, kolayca evde 3 malzeme ile yapmaya hazır mısınız? İşte daha lezzetli tarifler için evde kolayca hazırlayabileceğiniz yoğunlaştırılmış süt tarifi…

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SÜT TARİFİ

HAZIRLIK SÜRESİ: 5 DAKİKA    /    PİŞİRME SÜRESİ: 40 DAKİKA

Yoğunlaştırılmış süt tarifi için malzemeler;

  • 2 su bardağı tam yağlı süt,
  • 2/3 su bardağı (135 gram) toz şeker
  • 1 tutam karbonat

Yoğunlaştırılmış süt tarifi nasıl yapılır?

Adım 1Yoğunlaştırılmış süt yapmak için öncelikle orta boy bir tencerenin içerisine 2 su bardağı tam yağlı süt ve 2/3 su bardağı toz şekeri ekleyin. Şeker eriyene kadar karıştırarak kısık ateşte pişirin.

Adım 2Şeker tam anlamıyla eridikten sonra ocağın altını orta kısık ateşe alın. Şekerli süt karışımı kaynama noktasına gelene kadar karıştırın. Kaynamaya başlayınca karıştırma işlemini durdurun. Eğer bu aşamada karıştırmaya devam ederseniz yoğunlaştırılmış süt tarifiniz kesilecek ve kristalleşecektir.

Adım 3

Kaynayan şekerli süt karışımını hiç karıştırmadan 35-40 dakika süt kreması rengine dönene ve yarı yarıya azalana kadar pişirin. Bu aşamada karışım hafifçe koyulaşacak ve üzerinde köpüklenme oluşacaktır. Bir kaşık yardımıyla bu köpüğü hafifçe alın.

Adım 4

Koyulaşan ve rengi dönen yoğunlaştırılmış sütü ocaktan alın. İçerisine bir tutam karbonat ekleyip karıştırın.

Adım 5

Soğuması için bir kavanoza aktarın. Tamamen soğuduğunda kapağını kapatın ve buzdolabına kaldırın.

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SÜT TARİFİ BUZDOLABINDA NE KADAR SÜRE DAYANIR?

Yoğunlaştırılmış süt tarifi, buzdolabında kapağı kapalı bir şekilde yaklaşık 1 ay, dondurulmuş şekilde ise 3 ay boyunca dayanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir