Yunanistan: Türkiye ile diyalog istiyoruz

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Yunan Devlet Televizyonu ERT’e verdiği röportajda, iç sıkıntıların yanı sıra memleketler arası gelişmeler ve Yunanistan’ın dış siyasetine ait değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Yunanistan’ın komşu iki ülke olduğunu vurgulayan Sakelaropulu, “Barış ve sükunet dolu uzun süreçler geçirdik. Komşuların birbirlerine gereksinimleri vardır. Son devirde Meriç’te ve Ege’de gördüğümüz üzere sıkıntı vakitlerimiz da oldu. Bence Yunanistan diyalog istediğini belirtmekle yeterli yapıyor. Diyalog istiyoruz. Komşularımızla diyalog olmalı” diye konuştu.

“UKRAYNALILAR AVRUPA KIYMETLERİ İÇİN SAVAŞIYOR”

Sakelaropulu, Cumhurbaşkanlığı misyonuna başlamasıyla birlikte tüm Yunanistan’ı ziyaret etme gereksinimini ve isteğini hissettiğini belirterek hudut bölgelerine sık sık yaptığı ziyaretlere ait şunları söyledi:

“Bu bölgelerde yaşayan beşerler, özle kaidelerde yaşıyor. Ada Yunanistan’ı ve dağlık bölgeler özel kaidelere sahip. İrtibat zorlukları var. İzole edilmiş hissetmeleri ve kendilerini bir formda unuttuğumuzu hissetmeleri uygun değil.”

Ukrayna savaşının herkesi şaşırttığını tabir eden Sakelaropulu, Ukraynalıların Avrupa kıymetleri için savaştığını, bu nedenle de Avrupa’dan büyük dayanak gördüğünü kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.