Zelenskiy: Güneyden asla vazgeçmeyeceğiz

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, dün Mıkolayiv ve Odessa kentlerini ziyaret etti. Ziyaretine ait ayrıntıları paylaşan Zelenskiy, “Güneyden asla vazgeçmeyeceğiz bize ilişkin olan her şeyi geri alacağız” dedi.

Mıkolayiv ve Odessada ordudan yetkililerle görüştüğünü aktaran Zelenskiy, “Güneyden asla vazgeçmeyeceğiz bize ilişkin olan her şeyi geri alacağız. Hem Mıkolayiv’de hem de Odessa’da ordumuzla, bu alanların savunmasından ve bakımından sorumlu tüm yetkililerle toplantılar yaptık. Bölgenin Rus taarruzlarından tahribatına ait raporları dinledik. Kayıplar kıymetli. Birçok mesken yıkıldı, sivil lojistik sekteye uğradı ve birçok toplumsal sorun yaşandı. Sevdiklerini kaybeden insanlara daha sistematik yardım yapılması talimatını verdim. Yok edilen her şey restore edilecek. Rusya’da halkımızın ömür dileği kadar füze yok” dedi.

“GIDA KRİZİ İÇİN GÜVENLİK GARANTİSİ VERİLMELİ”

Bölgedeki askeri yetkililerle limanların güvenliğini konuştuğunu belirten Zelenskiy, güvenlik garantisi verilmesi karşılığında Ukrayna’nın besin krizine karşı elinden geleni yapacağını belirtti. Zelenskiy, “Ekonomik durum, tarım bölümünün çalışmaları üzerine konuşuldu. Limanlarımızın güvenliğini ve tarım eserlerimizin ihracatı için fırsatları görüştük. Konumumuz açık ve değişmez: milletlerarası arabuluculuk yoluyla güvenlik garanti altına alınır alınmaz Ukrayna, Asya, Afrika ve birden fazla Avrupa ülkesinde, Rus savaşının neden olduğu dünyadaki besin krizine karşı koymak için mümkün olan her şeyi yapacaktır.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.