Bosch elektrikli araçlar için 800 voltluk teknoloji üretimine başlıyor

  • 800 volt teknolojisine sahip elektrik motorları ve invertörlerin seri üretimine başlanıyor.
  • Silisyum karbür yongalar, güç elektroniğinin verimliliğini yüzde 99’a kadar artırıyor.
  • Yeni I-pin teknolojisi, elektrik motoru için yüzde 35’e kadar daha fazla güç yoğunluğu anlamına geliyor.                                                            

Stuttgart, Almanya – Elektrikli araç sürücülerinin en çok istediği şeylerden ikisi verimli sürüş ve mümkün olan en kısa şarj süresidir. Bosch artık 800 volt teknolojisine dayalı yeni güç aktarma çözümlerinin üretimine başlıyor. Bu, şarj işlemini daha hızlı hale getirecek ve elektromobilite için daha fazla destek sağlayacak. Bosch Güç Aktarma Çözümleri Elektrifikasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ralf Schmid, “Bosch, elektromobilitede voltajı yükseltiyor. 800 volt teknolojimiz, daha güçlü elektrikli güç aktarma çözümlerine ve daha kısa şarj sürelerine doğru bir sonraki adımdır.” dedi. İnvertörün 800 voltluk versiyonu, silisyum karbür yarı iletkenlere dayanıyor. Bunlar verimliliği ve dolayısıyla menzili de artırıyor. Elektrikli motorun 800 voltluk varyantında Bosch güç yoğunluğunu yükseltti. Bu da ağırlığı azaltıyor ve daha kompakt bir tasarıma olanak sağlıyor. Birinci sınıf bir Alman otomobil üreticisi ilk kez bu güç aktarım sisteminin aktif parçaları olan rotor ve statoru kullanıyor.

SiC teknolojisi ile yüzde 50 daha az ısı kaybı

Son yıllarda 400 voltluk çözümler endüstri standardı olarak yaygın bir şekilde kabul görmüştür. Aynı akımla, ancak iki kat voltajla, artık iki kat daha fazla güç iletilebilir. Bu değişiklik daha ince kablolara olanak tanıyarak yerden, ağırlıktan ve bakırdan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, invertör daha kompakt ve güçlüdür. 400 voltluk bir yerleşik ağ ile yeterince güçlü şarj noktalarında maksimum şarj gücü 250 kilovattır. Teorik olarak 800 volt ile bunun iki katı mümkündür.

Ayrıca invertörler, ultra saf silikonun kristal yapısına karbon atomlarının eklendiği SiC yongalara sahiptir.  Bu da yarı iletkenlerin elektrik iletkenliğini artırıyor. Ayrıca güç elektroniğinde ısı şeklinde yüzde 50 daha az enerji kaybediliyor. SiC yongalar daha da fazla enerji tasarrufu potansiyeli sunuyor. Örneğin, invertörlerin verimliliğini yüzde 99’a kadar artırıyor.

Yeni sarım teknolojisi sayesinde yüzde 35 daha fazla güç yoğunluğu

Bosch elektrik motorunun seri üretime geçen 800 voltluk varyantının öne çıkan özellikleri 830 Nm tork ve 460 kilowatt çıkış gücüdür. I-pin çubuk sargısının kullanılması sayesinde motorun verimliliği, kompaktlığı ve üretimdeki otomasyon seviyesi daha da geliştirilebiliyor. Güç-ağırlık oranı açısından bu, kilogram başına 60 kilowatt ile yüzde 35 daha fazla güç yoğunluğu sağlıyor. Bunun da ötesinde, kilogram başına 105 Newton metrelik mükemmel bir tork yoğunluğu sunuyor. Bu, Bosch motorun yüzde 98’e varan maksimum verimlilik elde ettiği anlamına geliyor. Yeni nesil elektrik motorunda yağ soğutma özelliği bulunacak. Bu özellik, elektrik motorunda üretilen ısının daha iyi çekilmesini sağlarken, ticari araçlarda olduğu gibi uzun mesafelerde de sürekli olarak güçlü bir çalışma sunuyor.

Bileşenlerden sistemlere kadar geniş portföy

Bosch, yarı iletkenlerden e-aks olarak bilinen komple güç aktarma ünitelerine kadar uzanan yenilikçi ve kapsamlı bir ürün portföyü sunuyor. Tüm değer zinciri boyunca müşteriler, binek araçlardan kamyonlara kadar hibrit ve elektrikli araçlar için ihtiyaç duydukları ürünleri tek bir kaynaktan elde ediyor. Bosch şu ana kadar 3,5 milyondan fazla elektrik motoru ve aynı sayıda invertör üretirken, öncelikli pazarlardaki mühendislik ve üretim lokasyonlarıyla Bosch, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine yakın bir şekilde faaliyet gösteriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx