iPhone 16 serisinde bu özellik tüm modeller için ortak olacak

Apple’ın yeni iPhone 16 modellerinde, geçmiş yıllardaki stratejisini terk ederek tüm modellere A18 yonga setini entegre edeceği duyumları alınıyor. Bu iddialar, daha önceki tahminleriyle bilinen ve güvenilir bir kaynak olan duyumcu Jeff Pu tarafından dile getirildi.

Son olarak piyasaya sürülen iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerinde, bir önceki yılın iPhone 14 Pro modellerinde kullanılan A16 Bionic yonga seti bulunuyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri içinse daha gelişmiş olan ve TSMC’nin 3nm süreci ile üretilen A17 Pro yonga seti tercih edilmiş. Pu, yeni nesil iPhone 16 modellerinin tamamında A18 yonga setinin kullanılacağını ve bu yonganın TSMC tarafından geliştirilen ve ilk nesile göre daha uygun maliyetli olan ikinci nesil 3nm N3E süreci ile üretileceğini belirtiyor. Bu yeni süreç, ilk nesil 3nm N3B sürecine göre daha ekonomik ve verimli.

iPhone 16 serisinde bu özellik tüm modeller için ortak olacak

Pu’nun tahminlerine göre, standart iPhone 16 modelleri A18 yonga setini kullanırken, Pro modellerinde A18 Pro yonga seti tercih edilecek. Tüm bu yonga setleri, TSMC’nin N3E üretim süreci ile üretilecek. Ancak unutmamak gerekir ki iPhone 16 serisinin tanıtılmasına daha bir yıl var ve bu yonga setlerinin tam olarak ne adla anılacağı henüz netleşmiş değil. Apple, geçmiş yıllarda yaptığı gibi A17 ve A18 Pro isimlendirmesini koruyabilir.

Jeff Pu’nun Apple hakkında doğru tahminlerde bulunduğunu daha önce görmüştük. Örneğin, iPhone 15 Pro‘nun 8GB RAM ile donatılacağını ilk öne süren isimdi. Ayrıca, iPhone 15 Pro Max’in iPhone 14 Pro Max modeline göre daha yüksek bir başlangıç fiyatına sahip olacağını da ilk olarak o belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx