Savaşın gölgesinde piyasalarda son durum

BIST 100 endeksi dün günü yüzde 3 üzerinde değer kaybı ile kapatırken dolar kuru 28.05 zirvesini gördü. Türkiye’nin kredi iflas takası primi (CDS) 419/424 baz puana ulaştı. CDS seçim sonrası 300 baz puandan fazla düşüşle 400 bp altına inmişti.

Bugün ise dolar TL gün içi 28.50’i görerek zirvesini yeniledi. Euro ise rekorunu 30.07 TL’ye çıkardı. Gram Altın ise gün içinde 1.787 liraya kadar ulaştı.

PİYASALARDA SON DURUM

Saat 11:25 itibarı ile gram altın 1.758 TL’den, dolar kuru 18.00 TL’den, Euro 29.60 TL’den işlem görüyor.

Dolar kuru, Eylül başından bu yana devam eden günlük sınırlı yükselişini sürdürüyor. Kur bugün yeni zirve olan 28.50’e kadar yükseldi. Bu verilere göre TL, dolar karşısında yıl başından beri yüzde 33.3 değer kaybetti. Kur üzerinde kamu kontrolünün gevşediği Haziran ayından bugüne TL’deki değer kaybı ise yüzde 26.1 seviyesinde gerçekleşti.

Bugün piyasalarda gözler Fed Başkanı Powell’ın katılacağı bir etkinlikte yapacağı konuşmada olacak.

Gazze Şeridi’ndeki El-ahli el-Arabi hastanesine iki gün önce yapılan saldırı, 7 Ekim’de Hamas militanlarının İsrail’de yaptığı eş zamanlı saldırılarda en az 1.300 kişinin hayatını kaybetmesi Ortadoğu’da tırmanan gerilimi daha da artırdı. Hamas saldırılarından bu yana Gazze Şeridi’ni aralıksız bombalayan İsrail’in saldırılarında en az 3,000 Filistinli’nin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Güvenli varlık fiyatlamalarıyla ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi 16 yılın yeni zirvesine yükseldi. Yatırımcılar ABD para politikasının seyrine dair ipuçları için bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmayı izleyecekler.

İç veri gündeminde ise Merkez Bankası (TCMB) haftalık para banka istatikstikleri yer alıyor. Bankacılar toplam ve net rezervlerde geçen hafta yaklaşık 1.5 milyar dolar artış yaşandığını hesapladı.

lanması “garantörlük” önerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx