Sürdürülebilir Büyümenin Yolu İhracattan, İhracatı Artırmanın Yolu da Finansmana Erişimden Geçiyor

İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE), ilk kefaletini verdiği Mart 2022’den bu yana ekonominin lokomotifi olan ihracatçılara sağladığı desteğin yanında, finansmana erişim sürecinde kredi alanlar ile kredi verenlerin buluşma noktası olma rolünü üstleniyor. 

 

İGE’nin koordinasyonunda; Eximbank ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin desteğiyle Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Odeabank ve Yapı Kredi sponsorluğunda gerçekleşen İhracatın Finansmanı Buluşmaları etkinliği 350’ye yakın ihracatçının katılımıyla İzmir’de gerçekleştirildi.

 

 

Akdeniz; “İGE olarak varlık sebebimiz verdiğimiz kefaletler ile bankaların ihracata daha fazla kredi kullandırmasını sağlamak.”

 

İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz etkinliğin açılış konuşmasında yaptığı değerlendirmede “Ülkemizdeki yapısal sorunlardan birisi olan sermaye yetersizliği nedeniyle ihracatçılarımız dış kaynağa ve özellikle banka kredisine ihtiyaç duyuyor. İGE olarak varlık sebebimiz verdiğimiz kefaletler ile bankaların ihracata daha fazla kredi kullandırmasını sağlamak. Bunun için tüm alt yapımızı hazır hale getirdik ve güçlü sermaye yapımızla kısa sürede 40 Milyar TL’nin üzerinde krediye kefalet verdik. Bu etkinlikten de anlaşılacağı üzere; İGE’yi sadece kefalet veren bir kurum olarak değil, aynı zamanda finansmana erişim sürecinde kredi alanlar ile kredi verenlerin buluşma noktası olarak da konumlandırdık.’’ dedi.

 

 

 

Eskinazi; “İhracatın rayında gitmesi sağlıklı finansmana bağlı”

 

İhracatın hammadde temininden üretime, pazarlamadan lojistiğe, ihraç ürünlerinin tesliminden ihraç bedellerinin tahsilatına kadar rayında gitmesi ve ihracatın devamlılığı için sağlıklı finansmanın şart olduğunu dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, son dönemde ihracatçıların finansmana erişimde büyük güçlükler yaşadıklarının altını çizdi.

 

Finansmanı bir yemeğin yağına benzeten Eskinazi, “Finansmanı tavada yemeği pişirirken kullandığımız yağa, ihracatı da yemek malzemelerine benzetebiliriz. Tavada yağ olmazsa yemeğimiz yanar, yanık bir yemeği de kimse yemez. Özetleyecek olursak; finansman olmazsa ihracat da olmaz. İhracatın devamlılığı adına, Orta Vadeli Programdaki ihracat hedeflerine ulaşabilmemiz için dünyadaki rakiplerimizle aynı koşullarda finansmanı ihracatçılarımıza sağlamak zorundayız” şeklinde konuştu.

 

Ticaret Bakanlığı ve Ege İhracatçı Birliği’nden katılımcılardan oluşan panelde devlet desteği ile bir araya gelen ihracat kümelenmelerinin geliştirdikleri ortak projeler ve elde ettikleri başarılar aktarılırken, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (EDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Ünsal ihracatçıların finansmana yönelik ihtiyaçlarını dile getirdiler. Eximbank Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağrı Altındağ’ın Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu finansman imkanlarını tanıttığı ve merkez bankasının reeskont kredilerine yönelik son düzenlemesi ile ilgili teknik bilgiler paylaştığı sunumun ardından program 5 sponsor bankanın ihracatçılara sağladıkları finansal destekleri konu alan Bankacılık ve Finans Paneli ve İGE Genel Müdürü Kasım Akdeniz’in sunumu ile son buldu.

 

İGE’den İhracatçılar İçin İnovatif Ürünler

 

Etkinlikte İGE, ihracatçıların doğrudan bankalara erişerek kredi talebini iletebildiği yenilikçi platformu İGE Kefalet Portalını ve ihracatçıların hem ticari hayatlarında hem de bankalarla olan kredi başvuru süreçlerinde kullanabilecekleri kredi değerliliğini gösteren İGE Kredi Notu ürününü tanıttı.

 

İGE A.Ş.:

İGE A.Ş., yurt içi ve yurt dışında var olan ya da ülkemiz koşullarına uygun olarak geliştirilecek yeni kredi garanti ve kefalet uygulamaları yoluyla, mal ve hizmet ihraç edenlerin finansman ihtiyaçlarının giderilmesine katkı amacıyla 2021 yılında kurulmuş olan bir kefalet kuruluşudur.

 

EİB: 

Ege İhracatçı Birlikleri 1939 yılından bu yana bünyesindeki 12 ihracatçı birliğiyle Türkiye’nin üretimine ve ihracatına katkı sağlıyor. 2022 yılında yaklaşık 8 bin üyesiyle 18,3 milyar dolarlık ihracata imza atan Ege İhracatçı Birlikleri, tarım ürünleri ihracatında Türkiye’de lider konumda.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx